כפי שהרבה אנשים יכולים להעיד, לקנות דירה זה מרגש. עבור רובנו זה לא משהו שקורה לעיתים קרובות, אלא פעם אחת בחיים. לכן טבעי שתרצו להתאים את הדירה לצרכים שלכם, ולא פעם זה אומר לעשות שיפוצים. הבעיה היא שכולנו מכירים את הסיפורים על אנשים ששיפצו ולא סיימו את הפרויקט. שיפוצים זה עניין מטריד שלא קל להתמודד איתו. לכן כדאי שתעיינו במאמר שלפניכם ותקבלו מספר טיפים שיוכלו להפוך את השיפוץ שלכם לחוויה מוצלחת יותר.

החשיבות של עבודה בשלבים

עוד לפני שנדבר על השאלה כיצד להחליט על התקציב, חשוב להבין: מדובר על עבודה בשלבים. צריך לבצע את העבודה בצורה מסודרת, כי אחרת זה יהיה פתח לבלאגן. משמעות הדברים היא שלא כדאי קודם כל להתחיל את השיפוץ ואחר כך לחשוב איך צריך לעשות אותו. ההפך הוא הנכון. עליכם להבין שמדובר על תהליך מורכב וצריכים להיות בו שלבים שונים. למעשה, כדי שלא תיכנסו לסטטיסטיקה וכדי שהשיפוץ לא ימשך זמן רב מידי, עליכם להשקיע בתכנון, בבחירת החומרים והכי חשוב, בבחירת הספקים. בנוסף, כדאי שתבחרו בקפידה גם על בעלי המקצוע שאליהם אתם פונים. שיפוץ זה סוג של קונצרט שהכול בו צריך להיות מתואם בין הגורמים השונים.

הכירו את שלבי העבודה המומלצים

כשמדברים על שיפוצים מוצלחים, כאמור, מדברים על עבודה שצריך לעשות בשלבים. השלב הראשון שעליכם לעבור הוא למעשה לבצע סיור מקדים במקום ולקבל הצעות מחיר שונות. זה לא משנה עד כמה השיפוץ מורכב או פשוט. מה שבטוח זה שיש הרבה דרכים לעשות אותו. יש הרבה אנשי מקצוע שיוכלו לבצע את המשימה ולכן יש גם הרבה הצעות מחיר שתוכלו לקבל. יש משמעות אדירה לסיור המקדים במקום עם אנשי המקצוע שאליהם חשבתם לפנות. רק כשבעלי המקצוע יראו את הדברים בשטח, הם יוכלו לתת לכם הצעת מחיר אמיתית. הצעת מחיר "על הנייר", בלי לראות את הדברים בשטח, היא לא הצעה אמינה.

יש לכם שאלות? לקבלת ייעוץ ללא עלות השאירו פרטים ונחזור אליכם

ההבנה שחלק מההחלטות תתקבלנה תוך כדי תנועה

עוד דבר שאתם צריכים לדעת על שיפוץ הבית, כבר בתחילת הדרך, זו העובדה שלא הכול קורה מראש. כלומר, זה נכון שאתם חייבים לתכנן את הדברים, אך בפועל, זה לא מספיק. בפועל לא תמיד אפשר לקבל את כל ההחלטות מראש. יש משמעות גם לגמישות שתוכלו להראות תוך כדי תנועה. למשל, לא תמיד אפשר לבחור את מכשירי החשמל מראש. לא כל החלטה עיצובית אתם יכולים לקבל כבר בתחילת הדרך וחשוב לזכור זאת. לכן, אם תדעו לשלב בין תכנון מדויק ובין גמישות, תצליחו לעמוד במשימה.

איך מחלקים את התקציב?

כשמדברים על שיפוץ דירה מדברים על הרבה פרטים. יש הרבה מאוד אנשי מקצוע שיגיעו למקום ויבצעו עבודות שונות. לכן חשוב לראות איך אתם מחלקים את התקציב. למשל, כמה מתוך התקציב שלכם אתם משקיעים בעבודות החשמל? וכמה אתם משקיעים בעבודות אינסטלציה שונות? מעבר לכך, יש נקודה אחת מהותית ביותר שתעשה את ההבדל בין חריגה מהתקציב ובין שמירה עליו. הנקודה הזאת היא להשאיר סעיף להפתעות שיכולות לצוץ בדרך. למעשה, המומחים מדברים על כך שצריך להשאיר 25-30 אחוז מהתקציב להפתעות. רק אם תעשו זאת תוכלו להיות בטוחים שלא משנה מה יקרה, כי בכל מקרה תוכלו להסתדר. במקום להכניס את עצמכם לחובות כי לא צפיתם משהו, תוכלו לנהוג אחר. תוכלו להשאיר סעיף לכל מה שלא צפוי ועלול לקרות.

עד כמה הצעת המחיר חייבת להיות מפורטת?

כשמדברים על הצעות מחיר לעבודות שיפוצים, צריך להבין כמה דברים. למשל, חשוב להבין שכל מה שלא כתוב זה למעשה פתח לצרות. כלומר, הסיפור הזה של הצעת מחיר בעל פה לא יכול לבוא בחשבון. זה לא רציני ולא תוכלו להסתמך על הצעת מחיר כזו. בנוסף, לא רק שהכול חייב להיות כתוב, אלא הכול גם חייב להיות כמה שיותר מפורט. רק אם הצעת המחיר שתקבלו תהיה מפורטת ביותר, תוכלו לשמור על התקציב. אתם צריכים לדעת לא רק כמה אתם משלמים בכללי, אלא גם להבין איך הדברים מחולקים. בצורה כזאת, ועם הצעת מחיר מפורטת, תהיה לכם אפשרות לעשות השוואה רצינית מול הצעות אחרות.

בדקו היטב באיזה בעלי מקצוע אתם בוחרים

אי אפשר לדבר על תקציב ועמידה בזמנים בלי לדבר על בעלי המקצוע עצמם. חשוב מאוד לברר: מה הניסיון שלהם? כמה הם רציניים? והאם אנשים אחרים שעשו איתם שיפוצים ממליצים עליהם? העניין הוא שאם תפנו אל שיפוצניקים שאינם מספיק מקצועיים, לא תוכלו לצפות למשהו טוב. המקצועיות באה לידי ביטוי, בין היתר, גם ביכולת לעמוד בזמנים. אתם לא באמת רוצים להיות כמו אותם האנשים שציפו לסיים את השיפוץ מהר ונתקעו. לכן חשוב לקחת בחשבון שאלות שונות בעניין הזה. למשל, האם מי שינהל את השיפוץ מגיע עם צוות גדול של בעלי מקצועי? זו נקודה מהותית כי רק כך תוכלו להבטיח שהשיפוץ יסתיים בזמן. בנוסף, כמובן שעל פרק הזמן שמבטיחים לכם, כדאי להוסיף כמה אחוזים מראש. למשל, אם מבטיחים לכם לסיים את השיפוץ בשבועיים, כדאי שתוסיפו לזה לפחות עוד שבוע. קחו בחשבון מחלות של עובדים, חגים וכדומה.

אל תצאו לדרך לפני שהתכנון יהיה ברור לכולם

כאמור, אחד מהדברים שיעזרו לכם לשמור על התקציב ועל לוח הזמנים, הוא תכנון. חשוב להבין שאתם צריכים לא רק לתכנן את הדברים, אלא גם לבדוק שכולם מבינים את התוכניות. כלומר, אי אפשר להגיע למצב שבו רק האדריכל שלכם מבין הכול. בפועל, גם אנשי המקצוע שיבצעו את העבודות השונות צריכים לדעת מה כל אחד מהם צריך לעשות. לכן יש טעם להשקיע מחשבה בעניין הזה. רק כאשר התכנון יתבצע על הצד הטוב ביותר, תוכלו להתחיל לצאת לדרך. בנוסף, בתכנון צריך להתייחס גם לחומרים שבהם תתבצע העבודה. זה נכון שהרבה פעמים חומרים זולים יותר יובילו לעלות יותר נמוכה, אך לא תמיד זה כדאי. לכן יש להתייחס גם לכל הפרטים האלה אם חשוב לכם לשמור על תקציב שמתאים לכם.

אנשי מקצוע שאפשר לסמוך עליהם - איך בוחרים אותם?

אתם יכולים לעשות תכנון והשוואת מחירים, אך לא תמיד זה יעזור. אם תבחרו אנשי מקצוע שאינם אמינים, זה שיהיה לכם תכנון מדויק זה לא באמת משנה. לכן נשאלת השאלה: איך בוחרים אנשי מקצוע שאפשר לסמוך עליהם בעיניים עצומות? חשוב מאוד לדבר עם מי שיבצע את העבודה בשטח. בנוסף, צריך לראות מי יהיה אחראי על השיפוץ כולו. האם אתם בעצמכם רוצים לעשות זאת? או שאולי תרצו שמישהו אחר ינהל את הדברים? ככל שהציפיות שלכם תהיינה יותר ברורות מראש, כך תוכלו גם לבחור יותר בקלות את השיפוצניקים שלכם. אין ספק שאם תעבדו בהתאם לכל ההמלצות שראיתם כאן, השיפוץ יסתיים בזמן. לא רק שהוא יסתיים בזמן, הוא גם יעלה לכם כפי שאתם מתכננים. שווה להשקיע בכך כי שיפוץ שיענה על הציפיות שלכם הוא חוויה נהדרת. בסופו של דבר הבית ייראה בדיוק כמו שאתם רוצים, אז למה לדחות את התחלת השיפוץ?