בדרך כלל כשאנשים חושבים על מטבח חדש, הם חושבים על העיצוב שלו. עם זאת, חשוב להבין: לפני הכול, אנחנו רוצים מטבח פונקציונלי. המטבח צריך לשמש אותנו בחיי היומיום וגם באירועים מיוחדים. זה אומר שהוא צריך להיות מספיק רחב-ידיים והנוחות בו היא עניין מרכזי. תוהים כיצד לתכנן מטבח שבאמת יהיה שימושי ונוח? אספנו לפניכם מספר טיפים חשובים שכדאי לקחת בחשבון. 

מטבח פונקציונלי מתחיל בשטחים מסודרים ושימושיים

הדבר הראשון שכדאי לדעת על מטבח פונקציונלי, זה שהשטחים בו צריכים להיות מתוכננים היטב. כשבוחנים את השטחים שיש בדרך כלל במטבח, רואים שיש כמה שטחים שונים. החשוב מכולם הוא השטח שיש בין הכיור ובין הכיריים. זה נכון בין אם הן חשמליות ובין אם יש לכם כיריים מגז. השטח הזה הוא החלק המרכזי של המטבח והוא אזור העבודה שלכם. רצוי שהרווח בין הכיור ובין הכיריים יהיה של 90 ס"מ, כי זה ישפיע על הנוחות העבודה במטבח. בנוסף, צריך לדאוג גם שיהיה לכם משטח הנחה. על המשטח הזה תוכלו להניח מוצרים שונים לפני שהם עוברים למקרר. מעבר לכך, חשוב להבין שלכל מטבח יש את הנתונים שלו. לכן, למרות שכולנו רגילים לראות מטבחים עם אי, הגיע הזמן להבין: זה לא תמיד הכרחי. אם המטבח שלכם קטן מידי, וותרו על האי. אם לא תעשו שימוש באי, אין כל צורך להשקיע בו. בעיצוב המטבח ובתכנון שלו כדאי לשמור על גמישות ולהבין מראש את הצרכים שלכם. 

מטבח פונקציונלי עם מוצרי חשמל איכותיים

נקודה נוספת שצריך לקחת בחשבון בתכנון מטבח פונקציונלי, היא מוצרי החשמל. בכל המטבחים של ימינו ניתן למצוא מקרר, מקפיא, מדיח ועוד כלים אחרים. לכן חשוב, כבר בשלב שבו אתם מתכננים את המטבח, להתייחס גם למוצרי החשמל ועל מיקומם. מדיח שלא יהיה צמוד לכיור הוא מדיח שלא באמת יהיה נוח להשתמש בו. מקרר שיהיה ממוקם במקום שתופס יותר מידי מקום יפגע בעיצוב המטבח. לכן חשוב לעשות תכנון מקדים. בנוסף, כדאי לדאוג שיהיו מספיק שקעים של חשמל במטבח. ככל שעוברות השנים כולנו עושים שימוש בעוד ועוד ציוד חשמלי. בנוסף, לא פעם נרצה שקע שבו נוכל להטעין את הנייד או כל מכשיר אחר. לכן, כבר בשלבי התכנון של מטבח פונקציונלי, יש לקחת בחשבון גם את שקעי החשמל. שימו לב, בהקשר הזה, שכדאי יהיה לתכנן שקעי חשמל מעל השיש ומתחתיו. כך תוכלו להיות בטוחים שתוכלו לחבר לחשמל כל מכשיר שתרצו. זה נכון לגבי המדיח, המיקרוגל או הטלפון הנייד. 

יש לכם שאלות? לקבלת ייעוץ ללא עלות השאירו פרטים ונחזור אליכם

מטבח עם תאורה מתאימה

לבסוף, כשמדברים על מטבח פונקציונלי ועל התכנון שלו, גם התאורה חשובה. לעבוד במטבח שאין בו מספיק תאורה זה לא בא בחשבון. אתם תמצאו את עצמם חותכים על השיש ולא רואים מה אתם חותכים. משמעות הדברים היא שכבר בשלבי התכנון הראשוניים כדאי יהיה להתייחס גם לתאורה. המטבח שלכם צריך להיות מואר בכל החלקים שלו ולכל המטרות. למשל, אם בכל זאת יש לכם אי במטבח, כמובן שמעל האי צריכה להיות תאורה. אם יש לכם מספר שטחי עבודה, צריך לדאוג לתאורה בהתאם. התאורה במטבח צריכה להיות כללית וגם נקודתית. כך תוכלו להיות בטוחים שלא משנה מה אתם עושים, כי בכל מקרה יהיה לכם נוח. כל עוד המטבח שלכם יהיה נוח ופונקציונלי, אתם תראו שהשימוש בו יהיה מוצלח. השקיעו בתכנון ובעיצוב המטבח שלכם, כי המטבח הוא ליבו הפועם של הבית.